Acerola, nazywana również wiśnią z Barbados (łac. Malpighia glabra), jest rośliną, której owoce posiadającą niesamowicie potężną zawartość witaminy C. Jej właściwości pomagają zapobiegać grypie i przeziębieniom oraz spowalniają starzenie się skóry.

Gdzie rośnie acerola?

 

Acerola to rozłożysty krzew lub niskie drzewko pochodzące z Ameryki Środkowej. Ma giętkie gałązki i wiecznie zielone listki. Jej owoce są lekko spłaszczone, mają czerwoną barwę, soczysty miąższ i kwaskowaty smak. Popularność na całym świecie zawdzięcza bardzo wysokiej zawartości witaminy C (kwasu L-askorbinowego). Ilość witaminy C w 100 gramach sięga nawet 4500 mg – to około 30 razy więcej niż w cytrynie oraz 50 razy więcej niż w malinach.

!! SPOŻYCIE ZALEDWIE 3 OWOCÓW ACEROLI POKRYWA DZIENNE ZAPOTRZEBOWANIE DOROSŁEGO CZŁOWIEKA NA WITAMINĘ C !!

Oprócz witaminy C w aceroli można znaleźć witaminę A, witaminy z grupy B, a także białko, żelazo, wapń, fosfor, magnez, mangan, kwas jabłkowy. Acerola jest również źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Poza wyżej wymienionymi, w aceroli znajdują się także:
• kwas foliowy
• potas
• sód
• cynk
• beta-karoten
• flawonoidy

Wysoka zawartość witaminy A i C wpływa na zwiększenie produkcji przeciwciał, a także ochronę organizmu przed wolnymi rodnikami, które zwiększają ryzyko rozwoju nowotworów, miażdżycy oraz choroby Alzheimera. Regularne spożywanie aceroli lub produktów z jej dodatkiem wpływa także korzystnie na funkcjonowanie wątroby, nerek oraz serca. 

ACEROLA DLA URODY


Wyciąg z aceroli docenią osoby dbające o młody wygląd skóry, a także te, które zmagają się z trądzikiem. Duże dawki witaminy C uszczelniają naczynia krwionośne opóźniając pojawienie się zmarszczek, natomiast witamina A nadaje skórze zdrowy kolor i wspomaga leczenie zmian zapalnych.

ACEROLA - DLA KOGO I W JAKIEJ FORMIE?


Nie ulega wątpliwości, że najlepiej byłoby jeść surowe i świeże owoce aceroli. Niestety w naszym klimacie uprawa tych roślin jest mało realna. Owoce aceroli są wrażliwe na długie przechowywanie i transport, tak więc ich szybki import do naszego kraju byłby problematyczny i dość kosztowny. Alternatywą może być nabycie gotowego soku z aceroli, tabletek do połknięcia lub do ssania. Można również spotkać rozpuszczalny proszek z aceroli do przygotowania napoju.
Regularną suplementacja preparatami z aceroli może stosować niemalże każdy. Wskazana jest ona zwłaszcza dzieciom w wieku szkolnym, sportowcom o zwiększonym zapotrzebowaniu na substancje odżywcze, palaczom oraz rekonwalescentom i kobietom w ciąży.

Poniżej przedstawiamy przykładowe produkty w ofercie sklepu EkoMetmark:

Sok z aceroli, producent Bio Planet
Acerola sproszkowana, producent Bio Planet
Acerola w kapsułkach, producent Soul Farm

ZAPRASZAMY PO ZDROWIE I URODĘ