Czy cukier jest niezdrowy?


Cukier kryje się w wielu produktach, które jemy na co dzień. Jego nadmierne spożywanie prowadzi do otyłości, próchnicy czy też cukrzycy. Cukier biały poddawany jest procesowi rafinacji (oczyszczania), co sprawia, że traci on wszystkie składniki odżywcze pochodzące z trzciny cukrowej lub buraków. Pozostaje wtedy tylko czysta sacharoza, która nie posiada żadnych pozytywnych właściwości.

Ile kalorii ma biały cukier?

100g produktu dostarcza 386 kcal.


Węglowodany (cukry) powinny być przez nas przyjmowane w postaci węglowodanów złożonych, które pochodzą z roślin strączkowych oraz przetworów zbożowych. Warto uważać na producentów żywności, którzy ukrywają cukier w większości swoich produktów.

A oto kilka przykładów: gazowane napoje i soki owocowe, jogurty owocowe, dżemy, kremy czekoladowe, keczupy i musztardy, słodycze.

Cukry zawarte w powyżej wymienionych produktach nie zawierają żadnych wartości odżywczych. Są to puste kalorie, które dostarczamy do naszego organizmu. Ograniczenie cukrów prostych występujących w produktach przetworzonych do minimum jest najlepszym rozwiązaniem dla naszego zdrowia. Cukry proste występują naturalnie w owocach i miodzie. Ich występowanie we wszystkich innych produktach to efekt przetwórstwa chemicznego.

Zdrowsze zamienniki białego cukru:

  • Miód – zawiera cenne składniki odżywcze, witaminy i minerały. Ma działanie prozdrowotne- zabija grzyby i bakterie, a dodatkowo poprawia funkcjonowanie układu trawiennego oraz całego organizmu. Pamiętajmy, aby kupować sprawdzony, prawdziwy miód, a nie najtańszą mieszankę, która z pszczołami może nie mieć nic wspólnego. Uważajmy, aby nie spożywać go w nadmiernych ilościach, gdyż 100g miodu dostarcza od 300 do 340 kcal.

  • Stewia – to roślina pochodząca z Ameryki Południowej, która jest około 200 razy słodsza niż cukier, co więcej, nie dostarcza do organizmu żadnych kalorii. Zawiera szeroki wachlarz witamin oraz składników mineralnych. Pamiętajmy, aby wybierać stewię w postaci liści, ciętych liści lub proszku w kolorze zielonym lub brązowym. Kolor biały oznacza produkt oczyszczony, pozbawiony cennych wartości odżywczych.

  • Ksylitol – jest pozyskiwany z kory brzozy. Posiada niski indeks glikemiczny (IG=8), zawiera aż 40% mniej kalorii niż cukier biały oraz jest porównywalnie słodki jak tradycyjny cukier. (100g = 240 kcal)

  • Erytrytol – występuje w naturze, np. w owocach, grzybach, pyłkach kwiat, lecz na większą skalę najczęściej pozyskuje się go w procesie fermentacji glukozy lub skrobi kukurydzianej. Jego kaloryczność wynosi 20 kcal na 100 g produktu, a indeks glikemiczny = 0.

  • Cukier brązowy (nierafinowany) - nie jest poddawany procesie oczyszczania, co sprawia, że zawiera on składniki odżywcze zawarte w trzcinie cukrowej lub burakach. Ważne jest, aby uważać na producentów, którzy sprzedają biały cukier zabarwiony melasą. (100g = 380kcal)

SPRAWDŹ KATEGORIĘ "CUKRY I SŁODZIKI" W SKLEPIE EKOMETMARK