Obecnie na świecie występuje wiele globalnych problemów, które zagrażają naturalnej równowadze Ziemi, życiu wielu zwierząt, roślin i ludzi. Z dnia na dzień możemy zauważyć zwiększającą się świadomość społeczeństwa na temat ekologii i szkodliwości niektórych substancji. Społeczeństwo coraz częściej sięga po naturalne, zdrowsze rozwiązania, które mają na celu ograniczenie występujących zanieczyszczeń powietrza, wód i gleb.
 

Środki chemiczne - ich wpływ na nasze zdrowie i środowisko naturalne

 
Znane nam ze sklepów środki czystości mogą zawierać wiele szkodliwych substancji, które są niebezpieczne dla nas i całego ekosystemu. Myjąc naczynia, robiąc pranie, czy myjąc podłogę nieświadomie przenosimy szkodliwe substancje do otoczenia. Przenikają one do wód, pogarszają jakość gleb, zagrażają roślinności oraz zwierzętom. Co więcej, preparaty, których używamy do sprzątania są częstą przyczyną naszych problemów zdrowotnych. 

Słabsza odporność, infekcje górnych dróg oddechowych, alergie skórne, podrażnione błony śluzowe mogą być efektem toksycznego oddziaływania używanych przez nas detergentów.


Ekologiczne środki czystości – dlaczego warto?

 
Ekologiczne środki czystości mają skład przyjazny dla naszych organizmów i środowiska. Są biodegradowalne, co oznacza, że przedostając się do wód gruntowych lub gleb nie są szkodliwe dla roślin i zwierząt. Rozkładają się w sposób nieinwazyjny dla otoczenia. Powinniśmy uświadomić sobie, że wszyscy jesteśmy częścią środowiska naturalnego, a użytkowanie środków czystości o przyjaznym dla środowiska składzie jest także przyjazne i bezpieczne dla nas samych. Warto wspomnieć, że proszki do prania, płyny do mycia i inne chemikalia, które używamy zawierają substancje zapachowe, które po użyciu przez długi czas unoszą się w powietrzu i są przez nas wdychane lub dostają się do naszego organizmu przez skórę.

Ekologiczne środki czystości mają krótką listę składników. W składzie znajdziemy olejki eteryczne oraz inne wyciągi roślinne, ekstrakty z owoców i warzyw, wodę, sodę oczyszczoną. Nie znajdziemy za to parabenów, PEG, EDTA, SLS, SLES, barwników syntetycznych, fosforanów, enzymów, rozpuszczalników organicznych czy surowców modyfikowanych genetycznie.
Możemy kupić gotowe preparaty ekologiczne do mycia szyb, naczyń lub odplamiania lub przygotować je samodzielnie w domu. Warto pamiętać, że te przygotowane samodzielnie w domu są trudniejsze w przechowywaniu oraz mogą posiadać nieprzyjemny zapach, np. octu. Gotowe ekologiczne środki czystości mają zapach naturalnych olejków eterycznych lub są bezwonne.
 
 
Bezpieczeństwo alergików i dzieci
 
Na alergię cierpi obecnie 30% populacji. Zachorowalność na alergie rośnie wraz z kupowaną przez nas chemią. Ekologiczne środki czystości hipoalergiczne spełniają szczególne wymagania alergików z bardzo wrażliwą skórą. Nie podrażniają, są bezzapachowe, a równocześnie tak samo skuteczne. Występują specjalne linie produktów, bez kompozycji zapachowej, certyfikowane pod względem alergii i bezpieczeństwa dla noworodków i dzieci.
 
Zrezygnowanie z tradycyjnej chemii gospodarczej może wydawać się nie lada wyzwaniem. Producenci ekologicznych środków czystości są w stanie zapewnić nam bezpieczniejsze zamienniki większości chemicznych preparatów, które używamy.
Zmiana naszego domu w ekologiczne miejsce może nastąpić małymi krokami. Nie trzeba od razu wyrzucać wszystkich środków czystości. Na początku warto przetestować dwa lub trzy EKO preparaty, które będą zamiennikami chemicznych środków czystości codziennego użytku, przekonać się na własnej skórze, a następnie podjąć decyzję co jest najlepsze dla nas i naszej rodziny.