Nasiona chia (nasiona szałwii hiszpańskiej), to produkt bogaty w cenne kwasy tłuszczowe omega-3, wapń, magnez, żelazo, cynk, potas, fosfor i wiele innych witamin i minerałów. Wpływają korzystnie na stan naszego zdrowia, wspomagają procesy trawienne i pomagają utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi. Regularne spożywanie nasion chia może pozytywnie wpłynąć na nasz organizm.

JAKIE WŁAŚCIWOŚCI MAJĄ NASIONA CHIA?

1. POMAGAJĄ W ODCHUDZANIU

Podobnie jak siemię lniane, nasiona chia, po połączeniu z wodą pęcznieją i powiększają swoją objętość, co pomaga w szybkim wypełnieniu żołądka i odczuciu sytości na dłużej. Nasiona przyśpieszają metabolizm i wspomagają proces trawienia.


2. WSPIERAJĄ PRACĘ UKŁADU POKARMOWEGO

Nasiona chia są doskonałym źródłem błonnika, który oczyszcza jelita z toksyn i zalegających resztek pokarmowych. Regularne dostarczanie błonnika redukuje ryzyko wielu chorób, m.in. raka jelita grubego. Regularne spożywanie nasion niweluje zaparcia oraz wspomaga rozwój korzystnych bakterii w jelitach.


3. POMAGAJĄ W OBNIŻANIU CIŚNIENIA I PRZYCZYNIAJĄ SIĘ DO PRAWIDŁOWEJ PRACY SERCA

Nasiona szałwii hiszpańskiej zawierają dużo kwasów tłuszczowych omega-3, które pozytywnie wpływają na pracę układu krążenia, a wraz z błonnikiem przyczyniają się do obniżenia cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Potas zawarty w składzie odpowiada natomiast za prawidłową pracę serca i pomaga regulować ciśnienie krwi. Regularne spożywanie nasion chia zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zawału serca.


4. SĄ DOBRE DLA MÓZGU

Wspomaganie pracy mózgu zawdzięcza się kwasom tłuszczowym omega-3 zawartym w nasionach chia. Ułatwiają one przyswajanie wiedzy, poprawiają pamięć i koncentrację. Działają pozytywnie na układ nerwowy - uspokajają i pomagają się wyciszyć. Dieta bogata w kwasy omega-3 pomaga ochronić organizm przed demencją i chorobą Alzheimera.


5. WSPIERAJĄ WYTRZYMAŁOŚĆ I ZDROWIE KOŚCI

Nasiona chia są doskonałym źródłem wielu minerałów, takich jak wapń, fosfor oraz magnez, które konieczne są do utrzymania zdrowych kości. Zmniejszają także ryzyko wystąpienia osteoporozy w późniejszym wieku.


6. POPRAWIAJĄ WYGLĄD WŁOSÓW, SKÓRY I PAZNOKCI

Bogactwo witamin i składników mineralnych w nasionach ma także znaczenia dla kondycji włosów, skóry i paznokci. Wapń, miedź, cynk oraz żelazo stymulują wzrost włosów oraz odpowiadają za prawidłowy metabolizm skóry i stan naszych paznokci. Wysoka zawartość białka ma także istotne znaczenie dla wzrostu włosów, a nienasycone kwasy tłuszczowe regulują funkcjonowanie gruczołów łojowych i wpływają na nawilżenie i elastyczność skóry.

-->
Z nasion chia można przyrządzić np. pudding, posypać nimi sałatkę, bądź dodać do ciasta lub innych potraw.

Przykładowe produkty w sklepie:
Chia- nasiona szałwii hiszpańskiej 200g
Chia- nasiona szałwii hiszpańskiej 400g
Krążki kukurydziane z chia bezglutenowe