OLEJ RAFINOWANY - jak powstaje i co to jest rafinacja?


W dużym skrócie rafinacja to proces oczyszczania oleju. Olej rafinowany to przetworzona i równocześnie tańsza wersja oleju nierafinowanego. Co daje taka metoda obróbki oleju? Głównym celem takiego działania jest usunięcie wszelkiego rodzaju metali ciężkich czy zanieczyszczeń związanych z np. środkami ochrony roślin lub nawozami. Podczas tego procesu olej jednocześnie traci niemalże wszystkie swoje wartości odżywcze.

W rafinacji staje się bezsmakowy i bezzapachowy
– nie zmienia smaku i aromatu potraw, co jest dużą zaletą, jeżeli kokosowy smak nie jest przez nas pożądany. Ma dłuższy termin przydatności do spożycia, a także idealnie nadaje się do użycia w czasie smażenia i pieczenia (temp. dymienia 200°C).

 

OLEJ NIERAFINOWANY - czym się różni?


Pozyskiwany jest w procesach mechanicznych wykluczając zastosowanie wysokiej temperatury, stąd jego inne nazwy: "tłoczony na zimno", "extra virgin". Olej nierafinowany cechuje się bogactwem składników odżywczych, a w szczególności kwasów omega-3, witaminy E czy steroli, dlatego też jego cena jest wyższa. Olej nierafinowany posiada pozytywny wpływ na układ krążenia, zadba o podniesienie poziomu dobrego cholesterolu oraz pomaga w ustabilizowaniu poziomu insuliny w organizmie.

Równocześnie jest świetnym preparatem do pielęgnacji skóry – jako olejek do codziennego nawilżania, opalania, a nawet jako składnik maseczek na włosy. Ma niższą temperaturę dymienia, ale również bardzo dobrze nadaje się do smażenia i pieczenia (temp. dymienia 177°C). Istotną jego cechą jest smak i zapach kokosa, którą można uważać za wadę lub zaletę - tutaj już wszystko zależy od naszych preferencji.

Już teraz możesz wybrać swojego faworyta z szerokiej gamy produktów w sklepie internetowym EkoMetmark.pl